Archeologia alternatywna.
Techniki badań i dokumentacji w archeologii i antropologii.
Techniki badań i dokumentacji w archeologii i antropologii.
Strona zawiera informacje na temat nowoczesnych technik dokumentacji
podstawowe informacje na temat witryny:
- JĘZYK: polski
- WYGLĄD: raczej podstawowy, klasyczny. Czarne tło, strona zbudowana na podstawie ramki. Jednak na tej stronie wygląd nie jest najważniejszy, a treść.
- ZDJĘCIA: na stronie można znaleźć wiele grafik przestawiających przykładowe wyniki pracy przy komputerowej dokumentacji.
- INFORMACJE: barrrrrdzo ciekawe, bardzo szczegółowe, bardzo dokładne i napisane bardzo komunikatywnym językiem.
czego można się dowiedzieć? co można znaleźć?
skupię się na zagadnieniach związanych z archeologią (na stronie dużo miejsca poświęcone jest także antropologii, archeozoologii, paleontologii)
skupię się na zagadnieniach związanych z archeologią (na stronie dużo miejsca poświęcone jest także antropologii, archeozoologii, paleontologii)
- pierwsza zakładka z działu "Archeologia" zawiera opinię autora strony na temat starych i nowych metod dokumentowania w archeologii. Myślę, że warto przeczytać tę wypowiedź.
- na początku artykułu "Ortofotografia w praktyce" autor opisuje sytuację archeologii (według niego zmiana z charakteru naukowego na usługowy), nastepnie jednak skupia się na samej ortofotografii, gdzie pokazuje technikę powstawania takiego zdjęcia.
- w podstronie "dokumentacja planów" można przeczytać o dokumentacji komputerowej wybranego planu. Opisy i grafiki dokładnie pokazują, na czym to polega. Oto wynik pracy:
" Era kredek i arkuszy papieru milimetrowego dobiega końca. Kto się nie zorientuję ten zostanie w tyle, zwłaszcza, że możliwości techniczne już rysują perspektywę zastosowania w przyszłości polowej dokumentacji 3D, która to zapewne wyprze dokumentację fotogrametryczną"
- "Technika fotografii" przybliża czytelnikowi, jak należy przygotować powierzchnię do zdjęcia, a także jak samą fotografię wykonać. Jak poradzić sobie z utrudnieniami (np., trawą)? Jaki dobrać sprzęt? Jaka forma zapisu? To wszystko i dużo więcej do przeczytania na stronie.
- "Dokumentowanie architektury" to również ciekawa zakładka, z której można dowiedzieć się, na czym ona polega. Wykorzystanie tej metody pozwala na wykonanie pracy przy tradycyjnym rysunku 10 razy szybciej i dokładniej. Sama z koleżanką rysowałyśmy i mierzyłyśmy fragment bruku kamiennego, co zajęło nam bardzo wiele czasu i niestety nie możemy wykluczyć, że nie popełniłyśmy żadnego błędu. Oto efekt :
MEGA CIEKAWE!!!
- Wirtualne wykopaliska! Zobacz sam/a!
http://www.archeotyszczuk.republika.pl/wirtualne_wykopaliska1.htm - Rekonstrukcja czaszki Mikołaja Kopernika (w dziale antropologia) oraz jak przebiega taka analiza
- dział "Dokumentacja zabytków", gdzie można znaleźć trójwymiarowo udokumentowane zabytki metalowe, kamienne, drewniane, ceramiczne (przy tych bardzo dokladnie zobrazowany jest opis wykonywania trójwymiarowego zapisu) itd. Oto przykład zabytku kamiennego:
POLECAM
Gorąco polecam wszystkim archeologom tę stronę. Pokazuje ona wiele najnowocześniejszych metod w dokumentacji archeologicznej. Uważam, że należy zapoznać się z nowinkami i uczyć się z nich korzystać, bo świat staje się coraz nowocześniejszy, w każdej dziedzinie ludzie ułatwiają sobie zadania, korzystając z nowych technologi: czemu więc archeolodzy mieliby tego nie robić? Mnie osobiście bardzo interesuje robienie zdjęć, skanowanie 3d, komputerowe przedstawianie planów i profili itd i żałuję BARDZO, że nie uczy się tego na studiach, bo przecież nam, przyszłym archeologom, przyda się to w pracy, a świat się nie cofa, tylko technologicznie rozwija.
Strona zawiera ogromną ilość ciekawych i przydatnych informacji, wiele ilustracji, dlatego łatwo jest zapoznać się z przedstawianymi na niej metodami.
Strona zawiera ogromną ilość ciekawych i przydatnych informacji, wiele ilustracji, dlatego łatwo jest zapoznać się z przedstawianymi na niej metodami.