http://www.muzeum-swidnica.org/
podstawowe informacje na temat witryny:
- JĘZYK: polski
- WYGLĄD: strona estetyczna, czytelna
- ZDJĘCIA: w zakładkach o każdej ekspozycji są zdjęcia zbiorów, a także galeria zdjęć muzeum z lotu ptaka
- INFORMACJE: głównie turystyczne, dla zwiedzających oraz krótkie notatki informacyjne o ekspozycjach. Tematyka to historia tego regionu.
czego można się dowiedzieć? co można znaleźć?
- na stronie głównej, po środku znajduje się artykuł o budynku, w którym mieści się Muzeum-renesansowy dworek Kietliczów.
- zakładka na temat ekspozycji czasowych zawiera informacje na temat tych zbiorów, jednak aktualnie w Muzeum nie ma żadnej czasowej wystawy, dlatego nic nie można na ten temat znaleźć.
- ekspozycje stałe to dział zawierający informacje na temat 4 stałych wystaw w Muzeum:
- Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu
(przy pomocy licznych rekonstrukcji ilustruje życie człowieka w okresie 1100- 1800lat p.n.e)
-Wicina - gród metalurgów sprzed 2500 lat (ekspozycja czasowo nieczynna)
(Wicina to gród zbudowany 700lat p.n.e na niedostepnych bagnach Lubszy i został całkowicie zniszczony przez Scytów w VI w p.n.e . Zbiory to zabytki kultury łużyckiej- ozdoby z brązu, złota, szkła, żelaza, a także elementy uzbrojenia, narzędzi i ceramika.)
(Wicina to gród zbudowany 700lat p.n.e na niedostepnych bagnach Lubszy i został całkowicie zniszczony przez Scytów w VI w p.n.e . Zbiory to zabytki kultury łużyckiej- ozdoby z brązu, złota, szkła, żelaza, a także elementy uzbrojenia, narzędzi i ceramika.)
-Środkowe Nadodrze u schylku starożytności
(znaleziska z okresu lateńskiego oraz wpływów rzymskich. Najciekawsze elementy wystawy to pozostałości po wpływów Celtów- szklane paciorki z wyobrażeniem twarzy ludzkiej.)
-Obrona granicy zachodniej państwa polskiego za panowania Piastów(znaleziska z okresu lateńskiego oraz wpływów rzymskich. Najciekawsze elementy wystawy to pozostałości po wpływów Celtów- szklane paciorki z wyobrażeniem twarzy ludzkiej.)
(zgromadzone eksponaty to głównie uzbrojenie i akcesoria związane z rzędem końskim. Wystawa uzupełniona jest o gobeliny przedstawiające wizje bitew średniowiecznych.)
- kolejny dział informuje o możliwości wykupienia lekcji muzealnych oraz listę 23 tematów takich zajęć, np. "obrządek pogrzebowy w kulturze łużyckiej","Od grodu do miasta i zamku" .
- w dziale "Pracownie" można zasięgnąć informacji o pracy Muzeum. Są to pracownie : naukowo-archiwalna, miast, archeologii średniowiecznej i nowożytnej oraz archeologii pradziejowej. Znajdują się tu także zdjęcia.
- Muzeum z lotu ptaka
Dziękuję za uwagę :)